• Date: Sunday, January 4
  • The Esplanade, Portarlington
  • Elite Women - 45 Minutes
  • Chief Commissaire: Laurence Noonan
  • Organiser: Cycling Events
  • Download as: [PDF] [Spreadsheet] [Blog Text] [JSON]

Elite Women Stage 3 Result

Time/Gap
1. 46 Peta MULLENS 45:53
2. 1 Giorgia BRONZINI (Wiggle Down Under) +24
3. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) +24
4. 10 Elizabeth WILLIAMS (Orica-AIS) +24
5. 4 Chloe HOSKING (Wiggle Down Under) +24
6. 42 Miranda GRIFFITHS (Holden Women's Cycling) +24
7. 48 Tessa FABRY +24
8. 16 Loren ROWNEY (Roxsolt) +27
9. 9 Loes GUNNEWIJK (Orica-AIS) +30
10. 7 Amanda SPRATT (Orica-AIS) +30
11. 53 Nicole MOERIG +32
12. 55 Kendelle HODGES +32
13. 43 Shannon MALSEED (Holden Women's Cycling) +32
14. 45 Racquel SHEATH (Holden Women's Cycling) +32
15. 54 Lisa JACOBS +32
16. 29 Verita STEWART (Specialized Securitor) +32
17. 19 Kristy GLOVER (Bicycle Superstore) +32
18. 15 Carlee TAYLOR (Roxsolt) +35
19. 20 Tayla EVANS (Bicycle Superstore) +35
20. 17 Tiffany CROMWELL (Roxsolt) +1:02
21. 13 Joanne HOGAN (Roxsolt) +1:02
dnf 2 Emilia FAHLIN (Wiggle Down Under)
dnf 5 Jessica MUNDY (Wiggle Down Under)
dnf 6 Georgia BAKER (Wiggle Down Under)
dnf 8 Sarah ROY (Orica-AIS)
dnf 11 Gracie ELVIN (Orica-AIS)
dnf 12 Kimberley WELLS (Roxsolt)
dnf 18 Emma VIOTTO (Bicycle Superstore)
dnf 22 Nicole WHITBURN (Bicycle Superstore)
dnf 23 Hayley JONES (Bicycle Superstore)
dnf 24 Margeaux THOMPSON (BikeBug/Next Gen)
dnf 25 Sarah KNIGHTS (BikeBug/Next Gen)
dnf 26 Jessica LANE (BikeBug/Next Gen)
dnf 27 Georgina BEECH (BikeBug/Next Gen)
dnf 30 Sophie MACKAY (Specialized Securitor)
dnf 32 Elizabeth DOUEAL (Specialized Securitor)
dnf 33 Jasmine MCMILLAN (Specialized Securitor)
dnf 35 Stephanie LORD (SUVELO Racing)
dnf 37 Emily COLLINS (SUVELO Racing)
dnf 38 Georgia WILLIAMS (Novotel Geelong)
dnf 39 Sara FERRARRA (Novotel Geelong)
dnf 40 Julia KALOTAS (Novotel Geelong)
dnf 41 Chloe MCINTOSH (Novotel Geelong)
dnf 44 Ruby GREIG-HURTIG (Holden Women's Cycling)
dnf 47 Ellen SKERRITT
dnf 57 Samantha DE RITER
dnf 59 Laura VAINIONPAA
dns 21 Brittany LINDORES (Bicycle Superstore)
dns 31 Claire TREMBATH (Specialized Securitor)
dns 34 Marissa MADDEN (SUVELO Racing)
dns 36 Karen ELZING (SUVELO Racing)
  • Number of starters: 48
  • Riders abandoning the race: 26

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) 3 pt
2. 1 Giorgia BRONZINI (Wiggle Down Under) 2
3. 46 Peta MULLENS 1

Intermediate Sprint 2

1. 46 Peta MULLENS 3 pt
2. 45 Racquel SHEATH (Holden Women's Cycling) 2
3. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) 1

General Classification

After Stage 3

1. 4 Chloe HOSKING (Wiggle Down Under) 26 pt
2. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) 24
3. 10 Elizabeth WILLIAMS (Orica-AIS) 20
4. 46 Peta MULLENS 19
5. 11 Gracie ELVIN (Orica-AIS) 17
6. 1 Giorgia BRONZINI (Wiggle Down Under) 12
7. 9 Loes GUNNEWIJK (Orica-AIS) 12
8. 42 Miranda GRIFFITHS (Holden Women's Cycling) 11
9. 7 Amanda SPRATT (Orica-AIS) 8
10. 37 Emily COLLINS (SUVELO Racing) 6
11. 48 Tessa FABRY 5
12. 19 Kristy GLOVER (Bicycle Superstore) 5
13. 12 Kimberley WELLS (Roxsolt) 4
14. 16 Loren ROWNEY (Roxsolt) 3
15. 45 Racquel SHEATH (Holden Women's Cycling) 2

Sprint Ace Competition

After Stage 3

1. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) 12 pt
2. 13 Joanne HOGAN (Roxsolt) 5
3. 46 Peta MULLENS 5
4. 11 Gracie ELVIN (Orica-AIS) 3
5. 1 Giorgia BRONZINI (Wiggle Down Under) 2
6. 4 Chloe HOSKING (Wiggle Down Under) 2
7. 9 Loes GUNNEWIJK (Orica-AIS) 2
8. 45 Racquel SHEATH (Holden Women's Cycling) 2
9. 7 Amanda SPRATT (Orica-AIS) 2
10. 43 Shannon MALSEED (Holden Women's Cycling) 1

Teams Classification

After Stage 3

1. Orica-AIS 52 pt
2. Wiggle Down Under 38
3. Roxsolt 31
4. Holden Women's Cycling 13
5. SUVELO Racing 6
6. Bicycle Superstore 5