• Date: Thursday, April 3
  • Angaston - Campbelltown
  • Distance: 85.0 km
  • Chief Commissaire: David Schutz
  • Organiser: Cycling Events National
  • Download as: [PDF] [Spreadsheet] [Blog Text] [JSON]

Stage 1 Result

Time/Gap
1. 11 Ruth CORSET (HWC) 2h16:16
2. 64 Lizzie WILLIAMS (SPS) +32
3. 34 Tessa FABRY (VIS) +35
4. 12 Jenelle CROOKS (HWC) +44
5. 24 Kristy GLOVER (BSS) +1:00
6. 92 Alexandra MANLY (SAS) +1:00
7. 123 Sarah MCLACHLAN +1:00
8. 23 Rebecca HEATH (BSS) +1:00
9. 21 Felicity WARDLAW (BSS) +1:00
10. 22 Lisa KEELING (BSS) +1:00
11. 51 Ruby LIVINGSTONE (BRT) +1:21
12. 55 Lisa ANTILL (BRT) +1:21
13. 95 Annette EDMONDSON (SAS) +1:33
14. 103 Cassia HIGGS (ARW) +1:33
15. 33 Kendelle HODGES (VIS) +1:33
16. 61 Sophie MACKAY (SPS) +1:33
17. 42 Elizabeth DOUEAL (BNG) +1:33
18. 73 Tayla EVANS (BCS) +1:50
19. 91 Jessica MUNDY (SAS) +1:50
20. 102 Jessica HUSTON (ARW) +1:50
21. 121 Brooke ANDERSON +1:50
22. 45 Penny HOSKEN (BNG) +1:50
23. 35 Jessica ALLEN (VIS) +1:50
24. 15 Jemma BROWN (HWC) +2:34
25. 25 Brittany LINDORES (BSS) +2:34
26. 113 Michelle APOSTOLOU (USG) +2:34
27. 3 Alexandria NICHOLLS (SZB) +2:34
28. 41 Justyna LUBKOWSKI (BNG) +2:34
29. 5 Laura DARLINGTON (SZB) +2:34
30. 124 Serene LEE +2:34
31. 83 Nicole MOERIG (LGS) +2:34
32. 82 Nicole WHITBURN (LGS) +2:55
33. 4 Allison RICE (SZB) +2:55
34. 72 Minda MURRAY (BCS) +2:55
35. 101 Rebecca MACKEY (ARW) +2:55
36. 115 Merridy PEARCE (USG) +3:07
37. 54 Davina SUMMERS (BRT) +3:07
38. 1 Chloe MCINTOSH (SZB) +3:34
39. 111 Stacey RIEDEL (USG) +3:34
40. 71 Lauretta HANSON (BCS) +3:34
41. 105 Julia KALOTAS (ARW) +3:34
42. 13 Shannon MALSEED (HWC) +3:34
43. 114 Lucy BARKER (USG) +3:34
44. 43 Prudence ROTHWELL (BNG) +3:34
45. 122 Marissa MADDEN +3:34
46. 104 Shannon SHERWIN (ARW) +3:34
47. 62 Cassandra DODD (SPS) +4:36
48. 112 Natalie REDMOND (USG) +4:45
49. 52 Rachel WARD (BRT) +5:19
50. 14 Joanne TRALAGGAN (HWC) +5:19
51. 53 Alice WALLETT (BRT) +6:23
52. 81 Zoe WATTERS (LGS) +6:23
53. 85 Lauren LEAVER (LGS) +6:23
54. 44 Philippa BIRCH (BNG) +7:30
55. 93 Danielle MCKINNIREY (SAS) +7:31
56. 63 Claire TREMBATH (SPS) +7:31
57. 2 Ailie MCDONALD (SZB) +8:03
dns 31 Samantha DE RITER (VIS)
  • Average speed of the winner: 37.4 km/h
  • Number of starters: 57

General Classification

After Stage 1

Time/Gap
1. 11 Ruth CORSET (HWC) 2h16:16
2. 64 Lizzie WILLIAMS (SPS) +32
3. 34 Tessa FABRY (VIS) +35
4. 12 Jenelle CROOKS (HWC) +44
5. 24 Kristy GLOVER (BSS) +1:00
6. 92 Alexandra MANLY (SAS) +1:00
7. 123 Sarah MCLACHLAN +1:00
8. 23 Rebecca HEATH (BSS) +1:00
9. 21 Felicity WARDLAW (BSS) +1:00
10. 22 Lisa KEELING (BSS) +1:00
11. 51 Ruby LIVINGSTONE (BRT) +1:21
12. 55 Lisa ANTILL (BRT) +1:21
13. 95 Annette EDMONDSON (SAS) +1:33
14. 103 Cassia HIGGS (ARW) +1:33
15. 33 Kendelle HODGES (VIS) +1:33
16. 61 Sophie MACKAY (SPS) +1:33
17. 42 Elizabeth DOUEAL (BNG) +1:33
18. 73 Tayla EVANS (BCS) +1:50
19. 91 Jessica MUNDY (SAS) +1:50
20. 102 Jessica HUSTON (ARW) +1:50
21. 121 Brooke ANDERSON +1:50
22. 45 Penny HOSKEN (BNG) +1:50
23. 35 Jessica ALLEN (VIS) +1:50
24. 15 Jemma BROWN (HWC) +2:34
25. 25 Brittany LINDORES (BSS) +2:34
26. 113 Michelle APOSTOLOU (USG) +2:34
27. 3 Alexandria NICHOLLS (SZB) +2:34
28. 41 Justyna LUBKOWSKI (BNG) +2:34
29. 5 Laura DARLINGTON (SZB) +2:34
30. 124 Serene LEE +2:34
31. 83 Nicole MOERIG (LGS) +2:34
32. 82 Nicole WHITBURN (LGS) +2:55
33. 4 Allison RICE (SZB) +2:55
34. 72 Minda MURRAY (BCS) +2:55
35. 101 Rebecca MACKEY (ARW) +2:55
36. 115 Merridy PEARCE (USG) +3:07
37. 54 Davina SUMMERS (BRT) +3:07
38. 1 Chloe MCINTOSH (SZB) +3:34
39. 111 Stacey RIEDEL (USG) +3:34
40. 71 Lauretta HANSON (BCS) +3:34
41. 105 Julia KALOTAS (ARW) +3:34
42. 13 Shannon MALSEED (HWC) +3:34
43. 114 Lucy BARKER (USG) +3:34
44. 43 Prudence ROTHWELL (BNG) +3:34
45. 122 Marissa MADDEN +3:34
46. 104 Shannon SHERWIN (ARW) +3:34
47. 62 Cassandra DODD (SPS) +4:36
48. 112 Natalie REDMOND (USG) +4:45
49. 52 Rachel WARD (BRT) +5:19
50. 14 Joanne TRALAGGAN (HWC) +5:19
51. 53 Alice WALLETT (BRT) +6:23
52. 81 Zoe WATTERS (LGS) +6:23
53. 85 Lauren LEAVER (LGS) +6:23
54. 44 Philippa BIRCH (BNG) +7:30
55. 93 Danielle MCKINNIREY (SAS) +7:31
56. 63 Claire TREMBATH (SPS) +7:31
57. 2 Ailie MCDONALD (SZB) +8:03

Sprint Classification

After Stage 1

1. 11 Ruth CORSET (HWC) 5 pt
2. 64 Lizzie WILLIAMS (SPS) 3
3. 34 Tessa FABRY (VIS) 2
4. 12 Jenelle CROOKS (HWC) 1

Hill Climb Classification

After Stage 1

1. 11 Ruth CORSET (HWC) 5 pt
2. 64 Lizzie WILLIAMS (SPS) 3
3. 12 Jenelle CROOKS (HWC) 2
4. 34 Tessa FABRY (VIS) 1

Young Rider Classification

After Stage 1

Time/Gap
1. 12 Jenelle CROOKS (HWC) 2h17:00
2. 92 Alexandra MANLY (SAS) +16
3. 73 Tayla EVANS (BCS) +1:06
4. 91 Jessica MUNDY (SAS) +1:06
5. 3 Alexandria NICHOLLS (SZB) +1:50
6. 4 Allison RICE (SZB) +2:11
7. 111 Stacey RIEDEL (USG) +2:50
8. 71 Lauretta HANSON (BCS) +2:50
9. 105 Julia KALOTAS (ARW) +2:50
10. 13 Shannon MALSEED (HWC) +2:50

Intermediate Sprints

Campbelltown (Stage Finish)

1. 11 Ruth CORSET (HWC) 5 pt
2. 64 Lizzie WILLIAMS (SPS) 3
3. 34 Tessa FABRY (VIS) 2
4. 12 Jenelle CROOKS (HWC) 1

Hill Climbs

Corkscrew CAT3

1. 11 Ruth CORSET (HWC) 5 pt
2. 64 Lizzie WILLIAMS (SPS) 3
3. 12 Jenelle CROOKS (HWC) 2
4. 34 Tessa FABRY (VIS) 1

Stage Awards

Stage Aggressor

71 Lauretta HANSON (BCS)

Teams Stage Result

Time/Gap
1. BSS Bicycle Superstore (24, 23, 21) 6h51:48
2. HWC Holden Women's Cycling Team (11, 12, 15) +18
3. VIS Jayco/Apollo VIS Women's Road Team (34, 33, 35) +58
4. SAS SASI Cycling Team (92, 95, 91) +1:23
5. BRT Boss Racing Team (51, 55, 54) +2:49
6. BNG BikeBug-NextGen Racing (42, 45, 41) +2:57
7. ARW Arbitrage Racing Women's Cycling Team (103, 102, 101) +3:18
8. SPS Specialized Securitor (64, 61, 62) +3:41
9. SZB Suzuki Brumby's (3, 5, 4) +5:03
10. BCS Building Champions Squad (73, 72, 71) +5:19
11. USG Unified Solutions Group (113, 115, 111) +6:15
12. LGS Liv/giant-Shimano (83, 82, 81) +8:52

Teams General Classification

After Stage 1

Time/Gap
1. BSS Bicycle Superstore 6h51:48
2. HWC Holden Women's Cycling Team +18
3. VIS Jayco/Apollo VIS Women's Road Team +58
4. SAS SASI Cycling Team +1:23
5. BRT Boss Racing Team +2:49
6. BNG BikeBug-NextGen Racing +2:57
7. ARW Arbitrage Racing Women's Cycling Team +3:18
8. SPS Specialized Securitor +3:41
9. SZB Suzuki Brumby's +5:03
10. BCS Building Champions Squad +5:19
11. USG Unified Solutions Group +6:15
12. LGS Liv/giant-Shimano +8:52

NRS Teams Aggregate

Standings after 2014 Adelaide Tour Stage 1

1. BSS Bicycle Superstore 4 pt
1. HWC Holden Women's Cycling Team 4
3. VIS Jayco/Apollo VIS Women's Road Team 2
4. ARW Arbitrage Racing Women's Cycling Team 1
4. BCS Building Champions Squad 1
4. BNG BikeBug-NextGen Racing 1
4. BRT Boss Racing Team 1
4. LGS Liv/giant-Shimano 1
4. SAS SASI Cycling Team 1
4. SPS Specialized Securitor 1
4. SZB Suzuki Brumby's 1

NRS Aggregate

Standings after 2014 Adelaide Tour Stage 1

1. 11 Ruth CORSET (HWC) 3 pt
2. 64 Lizzie WILLIAMS (SPS) 2
3. 34 Tessa FABRY (VIS) 1

Stage 2 Convoy

1 HWC Holden Women's Cycling Team
2 SPS Specialized Securitor
3 VIS Jayco/Apollo VIS Women's Road Team
4 BSS Bicycle Superstore
5 SAS SASI Cycling Team
6 BRT Boss Racing Team
7 ARW Arbitrage Racing Women's Cycling Team
8 BNG BikeBug-NextGen Racing
9 BCS Building Champions Squad
10 USG Unified Solutions Group
11 SZB Suzuki Brumby's
12 LGS Liv/giant-Shimano