• Date: Sunday, February 23
  • Goombungee - Goombungee
  • Distance: 142.0 km
  • Chief Commissaire: Zac Prendergast
  • Organiser: Cycling Australia
  • Download as: [PDF] [Spreadsheet] [Blog Text] [JSON]

Result

1. 1 Luke DURBRIDGE (WA) 3h31:46
2. 205 Robert POWER (WA) M23 +0
3. 77 Bernard SULZBERGER (TAS) +19
4. 56 Brenton JONES (VIC) +22
5. 68 Tommy NANKERVIS (VIC) +22
6. 191 Robert MCCARTHY (SA) M23 +22
7. 189 George TANSLEY (SA) M23 +22
8. 80 Neil VAN DER PLOEG (VIC) +22
9. 5 Jack ANDERSON (QLD) +22
10. 161 Harry CARPENTER (SA) M23 +22
11. 153 Kristian JUEL (QLD) M23 +22
12. 171 Oscar STEVENSON (VIC) M23 +22
13. 22 Jayden COPP (QLD) +22
14. 17 Adam PHELAN (ACT) +26
15. 78 Wesley SULZBERGER (TAS) +26
16. 2 Ben DYBALL (NSW) +36
17. 4 William CLARKE (TAS) +1:36
18. 15 Samuel HORGAN (NZL) +1:36
19. 49 Robbie HUCKER (VIC) +3:08
20. 21 Peter MILOSTIC (NSW) +3:56
21. 156 Mitchell LOVELOCK-FAY (ACT) M23 +5:29
22. 11 Lachlan NORRIS (VIC) +5:29
23. 192 Jesse KERRISON (QLD) M23 +6:04
24. 182 Samuel VOLKERS (QLD) M23 +9:25
25. 26 Aaron DONNELLY (NSW) +9:56
26. 3 Joseph COOPER (NZL) +9:56
27. 194 Jesse EWART (NSW) M23 +10:08
28. 16 Correy EDMED (QLD) +10:08
29. 165 Alexander CLEMENTS (TAS) M23 +10:10
30. 151 Campbell FLAKEMORE (TAS) M23 +10:11
31. 169 Ayden TOOVEY (NSW) M23 +11:30
32. 54 Benjamin JOHNSON (QLD) +11:30
dnf 7 Travis MEYER (WA)
dnf 8 Samuel WITMITZ (VIC)
dnf 9 Malcolm RUDOLPH (QLD)
dnf 10 Michael VINK (NZL)
dnf 12 Brodie TALBOT (NSW)
dnf 13 Scott LAW (NSW)
dnf 14 Darren LAPTHORNE (VIC)
dnf 18 Joshua PRETE (QLD)
dnf 19 Daniel BARRY (NZL)
dnf 23 Nathan ELLIOTT (VIC)
dnf 24 Kalvin BARTLETT (QLD)
dnf 25 Taylor GUNMAN (NZL)
dnf 27 Josh BERRY (NSW)
dnf 29 Kieran HEINZE (QLD)
dnf 30 Andrew MACFARLANE (QLD)
dnf 33 Keegan AITCHISON (NSW)
dnf 34 Adam ALLEN (QLD)
dnf 35 Etienne BLUMSTEIN-JONES (ACT)
dnf 36 Kyle BRIDGWOOD (QLD)
dnf 37 Jonathan CANTWELL (QLD)
dnf 38 Benjamin CHAMBERS (QLD)
dnf 42 Brad DAVIES (SA)
dnf 43 Aden DE JAGER (QLD)
dnf 44 Ben FOSTER (QLD)
dnf 45 Stephen HANDRECK (QLD)
dnf 46 Cameron HARRISON (NSW)
dnf 47 James HEPBURN (QLD)
dnf 48 Tim HOY (QLD)
dnf 50 Saxon IRVINE (NSW)
dnf 52 David JAMESION (QLD)
dnf 53 Mark JAMESION (QLD)
dnf 55 Caleb JONES (NSW)
dnf 57 Chris JORY (NSW)
dnf 58 Mark LASPINA (QLD)
dnf 59 Samuel LAYZELL (NSW)
dnf 60 Peter LOMBARD (GUM)
dnf 61 Kane MACRI (NSW)
dnf 62 Jonathan MARTIN (GUM)
dnf 63 Liam MCCARTHY (QLD)
dnf 64 Daniel MCCULLOCH (QLD)
dnf 66 Matthew MURRAY (QLD)
dnf 69 Thomas PALMER (ACT)
dnf 70 Thomas PATTON (NSW)
dnf 71 Matthew PAYNE (QLD)
dnf 72 Cameron PETERSON (NSW)
dnf 74 Graeme ROSE (QLD)
dnf 75 Mark ROWLING (NSW)
dnf 76 Matthew SIMONELLI (QLD)
dnf 79 James SZOLLOSI (QLD)
dnf 81 Andrew WARD (NZL)
dnf 82 Matthew WARNER-SMITH (NSW)
dnf 83 Aaron WATTS (NSW)
dnf 85 Edward WHITE (NSW)
dnf 86 Ryan WILSON (QLD)
dnf 87 Jordan ELLIOTT (VIC)
dnf 88 Tom ROBINSON (TAS)
dnf 89 David RUGENDYKE (NSW)
dnf 90 James SWADLING (NSW)
dnf 154 Jack BECKINSALE (NSW) M23
dnf 155 Darcy ELLERM-NORTON (NZL) M23
dnf 157 Thomas HAMILTON (VIC) M23
dnf 158 Tom KAESLER (SA) M23
dnf 159 Ryan CAVANAGH (QLD) M23
dnf 163 Elliot KIPPEN (QLD) M23
dnf 164 Trent DERECOURT (WA) M23
dnf 166 Freddy OVETT (VIC) M23
dnf 167 Luke PARKER (VIC) M23
dnf 168 Luke WILLIAMS (NSW) M23
dnf 170 James ORCHARD (QLD) M23
dnf 172 Oliver MARTIN (TAS) M23
dnf 173 Jordan PAYNE (NSW) M23
dnf 174 Dylan NEWBERY (QLD) M23
dnf 175 Alex GRUNKE (QLD) M23
dnf 176 Peter DUNLOP (QLD) M23
dnf 178 Matthew SLEE (NSW) M23
dnf 179 Alex QUIRK (QLD) M23
dnf 180 Leslie MASTERS (QLD) M23
dnf 181 Julian HAMILL (NSW) M23
dnf 183 Cameron FRASER (NSW) M23
dnf 184 Samuel WOOD (QLD) M23
dnf 185 Jackson LAW (NSW) M23
dnf 187 Aaron PIPER (QLD) M23
dnf 188 Fraser NORTHEY (SA) M23
dnf 190 Douglas FREEBURN (QLD) M23
dnf 193 Jacob RESTALL (QLD) M23
dnf 195 Paul EDELSTEIN (NSW) M23
dnf 197 Reece ROBINSON (NSW) M23
dnf 198 Kierin LEWIS (NSW) M23
dnf 199 Ryan THOMAS (NSW) M23
dnf 200 Ben CARMAN (QLD) M23
dnf 201 Jake STUART (NSW) M23
dnf 202 Samuel HILL (NSW) M23
dnf 203 Tyson BREEN (VIC) M23
dnf 204 Luke VITLER (WA) M23
dnf 206 Alexander MORGAN (VIC) M23
dns 20 Timothy CAMERON (ACT)
dns 39 Anthony COLLINS (QLD)
dns 40 Jai CRAWFORD (TAS)
dns 41 Dane CRAWFORD (NSW)
dns 65 David MELVILLE (QLD)
dns 73 Tom PETTY (NSW)
dns 84 Allan WEST (QLD)
dns 162 Jack HAIG (VIC) M23
dns 177 Dimitry MAKEEV (VIC) M23
dns 186 Jack GRIFFITHS (QLD) M23
dns 196 Sam SAUTELLE (ACT) M23
  • Race time: 3h31:46
  • Average speed of the winner: 40.2 km/h
  • Number of starters: 127
  • Riders abandoning the race: 95