• Date: Saturday, January 28
  • Geelong - Barwon Heads - Torquay
  • Distance: 113.3 km
  • Chief Commissaire: Greg Griffiths
  • Organiser: Cycling Australia & GTR Events
  • Download as: [PDF] [Spreadsheet] [JSON]

Result

Time/Gap
1. 22 Annemiek VAN VLEUTEN (ORS) NED 3h04:13
2. 74 Ruth WINDER (UHC) USA +0
3. 2 Mayuko HAGIWARA (WHT) JPN +0
4. 112 Lucy KENNEDY (HFD) AUS +0
5. 121 Emma POOLEY (HWC) GBR +0
6. 53 Susanna ZORZI (DRP) ITA +27
7. 41 Kirsten WILD (CPC) NED +33
8. 32 Chloe HOSKING (ALE) AUS +33
9. 62 Chloe DYGERT (T20) USA +33
10. 24 Gracie ELVIN (ORS) AUS +33
11. 1 Annette EDMONDSON (WHT) AUS +33
12. 66 Gretchen STUMHOFER (T20) USA +33
13. 51 Ann-Sophie DUYCK (DRP) BEL +33
14. 104 Kylie WATERREUS (MVC) NED +33
15. 3 Julie LETH (WHT) DEN +33
16. 92 Amanda JAMIESON (NZL) NZL +33
17. 55 Abigail VAN TWISK (DRP) GBR +33
18. 81 Elizabeth WILLIAMS (HBS) AUS +33
19. 71 Tayler WILES (UHC) USA +33
20. 26 Alexandra MANLY (ORS) AUS +33
21. 64 Annie FOREMAN-MACKEY (T20) CAN +33
22. 75 Rushlee BUCHANAN (UHC) NZL +33
23. 61 Leah THOMAS (T20) USA +33
24. 52 Alice BARNES (DRP) GBR +33
25. 35 Daiva TUSLAITE (ALE) LTU +33
26. 93 Georgia CATTERICK (NZL) NZL +33
27. 143 Kate MCILROY (SPW) NZL +33
28. 142 Lucy BECHTEL (SPW) AUS +33
29. 124 Grace BROWN (HWC) AUS +33
30. 136 Justine BARROW (RSH) AUS +33
31. 72 Katharine HALL (UHC) USA +33
32. 82 Peta MULLENS (HBS) AUS +33
33. 43 Malgorzata JASINSKA (CPC) POL +33
34. 122 Shannon MALSEED (HWC) AUS +33
35. 91 Sharlotte LUCAS (NZL) NZL +33
36. 21 Amanda SPRATT (ORS) AUS +37
37. 34 Romy KASPER (ALE) GER +39
38. 25 Jenelle CROOKS (ORS) AUS +39
39. 31 Carlee TAYLOR (ALE) AUS +39
40. 42 Danielle KING (CPC) GBR +39
41. 11 Tiffany CROMWELL (LPR) AUS +49
42. 111 Rebecca WIASAK (HFD) AUS +1:50
43. 96 Grace ANDERSON (NZL) NZL +1:50
44. 65 Nina Marie LAUGHLIN (T20) USA +1:50
45. 116 Jessica PRATT (HFD) AUS +1:50
46. 56 Rebecca WOMERSLEY (DRP) GBR +1:50
47. 5 Amy CURE (WHT) AUS +1:50
48. 54 Anna CHRISTIAN (DRP) GBR +1:50
49. 14 Alexis RYAN (LPR) USA +1:50
50. 101 Christel VAN LOO (MVC) NED +2:59
51. 36 Anna TREVISI (ALE) ITA +3:42
52. 33 Janneke ENSING (ALE) NED +3:42
53. 6 Amy ROBERTS (WHT) GBR +4:19
54. 13 Barbara GUARISCHI (LPR) ITA +4:19
55. 86 Starla TEDDERGREEN (HBS) USA +4:19
56. 83 Beth Ann ORTON (HBS) USA +4:19
57. 12 Lisa BRENNAUER (LPR) GER +4:19
58. 123 Louisa LOBIGS (HWC) AUS +4:19
59. 85 Liza RACHETTO (HBS) USA +4:19
60. 73 Lauretta HANSON (UHC) AUS +4:19
61. 44 Rossella RATTO (CPC) ITA +4:19
62. 131 Ellen SKERRITT (RSH) AUS +4:19
63. 125 Jaime GUNNING (HWC) AUS +4:19
64. 76 Lauren HALL (UHC) USA +4:23
65. 102 Tsubasa MAKISE (MVC) JPN +5:41
66. 103 Jessica LANE (MVC) AUS +9:44
67. 144 Ella SCANLAN-BLOOR (SPW) AUS +11:02
68. 133 Kristy GLOVER (RSH) AUS +11:03
69. 132 Matilda RAYNOLDS (RSH) AUS +11:28
70. 84 Ivy AUDRAIN (HBS) USA +11:28
71. 113 Kristina CLONAN (HFD) AUS +11:28
72. 94 Ruby LIVINGSTONE (NZL) NZL +11:28
73. 126 Erin KINNEALY (HWC) AUS +11:28
74. 4 Grace GARNER (WHT) GBR +11:28
75. 63 Sofia ARREOLA NAVARRO (T20) MEX +11:28
76. 145 Kate PERRY (SPW) AUS +14:14
dnf 15 Mieke KRÖGER (LPR) GER
dnf 23 Katrin GARFOOT (ORS) AUS
dnf 45 Marta TAGLIAFERRO (CPC) ITA
dnf 46 Rachele BARBIERI (CPC) ITA
dnf 95 Mikayla HARVEY (NZL) NZL
dnf 105 Desiree EHRLER (MVC) SUI
dnf 106 Ayla RUDGLEY (MVC) AUS
dnf 134 Winanda SPOOR (RSH) NED
dnf 135 Minda MURRAY (RSH) AUS
dnf 141 Taryn HEATHER (SPW) AUS
dnf 146 Sophie MACKAY (SPW) AUS
dns 114 Chloe MORAN (HFD) AUS
  • Average speed of the winner: 36.9 km/h
  • Number of starters: 87
  • Riders abandoning the race: 11

GMHBA Sprint Classification

Final Result

1. 22 Annemiek VAN VLEUTEN (ORS) NED 10 pt
2. 34 Romy KASPER (ALE) GER 5
3. 74 Ruth WINDER (UHC) USA 3
4. 2 Mayuko HAGIWARA (WHT) JPN 2
5. 112 Lucy KENNEDY (HFD) AUS 1
6. 82 Peta MULLENS (HBS) AUS 1
dnf 146 Sophie MACKAY (SPW) AUS 1

Intermediate Sprints

Barwon Heads

1. 34 Romy KASPER (ALE) GER 3 pt
2. 22 Annemiek VAN VLEUTEN (ORS) NED 2
3. 82 Peta MULLENS (HBS) AUS 1

Torquay

1. 22 Annemiek VAN VLEUTEN (ORS) NED 3 pt
2. 34 Romy KASPER (ALE) GER 2
3. 146 Sophie MACKAY (SPW) AUS 1

Geelong (Race Finish)

1. 22 Annemiek VAN VLEUTEN (ORS) NED 5 pt
2. 74 Ruth WINDER (UHC) USA 3
3. 2 Mayuko HAGIWARA (WHT) JPN 2
4. 112 Lucy KENNEDY (HFD) AUS 1

Hill Climbs

Bells Beach

1. 74 Ruth WINDER (UHC) USA
2. 35 Daiva TUSLAITE (ALE) LTU
3. 23 Katrin GARFOOT (ORS) AUS

Teams Classification

Time/Gap
1. WHT WIGGLE HIGH5 (2, 1, 3) 9h13:45
2. ORS ORICA SCOTT (22, 24, 26) +0
3. UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM (74, 71, 75) +0
4. HWC HOLDEN WOMEN'S CYCLING TEAM (121, 124, 122) +0
5. DRP DROPS (53, 51, 55) +27
6. T20 SHO - AIR TWENTY20 (62, 66, 64) +33
7. NZL New Zealand National Team (92, 93, 91) +33
8. ALE ALE CIPOLLINI (32, 35, 34) +39
9. CPC CYLANCE PRO CYCLING (41, 43, 42) +39
10. HFD HIGH5 DREAM TEAM (112, 111, 116) +2:34
11. HBS HAGENS BERMAN / SUPERMINT (81, 82, 86) +4:19
12. LPR CANYON SRAM RACING (11, 14, 13) +5:52
13. MVC MAASLANDSTER VERIS CCN (104, 101, 102) +8:07
14. SPW SPECIALIZED WOMEN'S CYCLING (143, 142, 144) +11:02
15. RSH RUSH WOMEN'S TEAM (136, 131, 133) +14:49