• Date: Sunday, January 8 2017
  • Buninyong, Victoria
  • Distance: 102.0 km
  • Chief Commissaire: Greg Griffiths
  • Organiser: GTR Events
  • Download as: [PDF] [Spreadsheet] [Blog Text] [JSON]

Result

1. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 2h57:50
2. 54 Amanda SPRATT (ORS) +0
3. 28 Lucy KENNEDY +1:27
4. 39 Shannon MALSEED (HWC) +3:00
5. 18 Shara GILLOW +3:00
6. 12 Jenelle CROOKS (ORS) +3:00
7. 10 Ruth CORSET (RSH) +3:00
8. 57 Carlee TAYLOR (ALE) +3:00
9. 11 Tiffany CROMWELL (LPR) +6:34
10. 63 Rebecca WIASAK (HFD) +6:34
11. 9 Brodie CHAPMAN +7:10
12. 25 Chloe HOSKING (ALE) +7:19
13. 51 Sarah ROY (ORS) +7:19
14. 14 Gracie ELVIN (ORS) +7:19
15. 40 Alexandra MANLY (ORS) W23 +7:19
16. 24 Kendelle HODGES (CVB) +7:19
17. 30 Lauren KITCHEN (WM3) +7:19
18. 43 Peta MULLENS (HBS) +7:19
19. 21 Lauretta HANSON (UHC) +7:19
20. 44 Jessica MUNDY +7:19
21. 109 Emily PARKES (CBR) W23 +7:19
22. 64 Madeline WRIGHT (SPW) +7:19
23. 1 Jessica ALLEN (ORS) +7:19
24. 38 Rebecca MACKEY +7:19
25. 4 Justine BARROW (RSH) +7:19
26. 104 Jaime GUNNING (QAS) W23 +7:23
27. 46 Kate PERRY (SPW) +7:33
28. 112 Ella SCANLAN-BLOOR (SPW) W23 +7:37
29. 5 Lucy BECHTEL (SPW) +7:37
30. 19 Kristy GLOVER (RSH) +7:51
31. 59 Victoria VEITCH (MBB) +8:24
32. 55 Rebecca STEPHENS (CBR) +8:24
33. 29 Erin KINNEALY +9:34
34. 26 Aimee INGRAM (RSH) +9:34
35. 62 Kimberley WELLS +9:34
36. 35 Louisa LOBIGS (HWC) +9:37
37. 49 Emily ROPER +10:36
38. 61 Rachel WARD (CBR) +11:26
dnf 2 Ashlee ANKUDINOFF (SNS)
dnf 7 Anna BOOTH
dnf 13 Emily CUNNINGHAM
dnf 15 Tayla EVANS
dnf 16 Tessa FABRY (HFD)
dnf 22 Narelle HARDS (MBB)
dnf 32 Jessica LANE (MVC)
dnf 33 Liz LEYDEN (VRT)
dnf 37 Sophie MACKAY (SPW)
dnf 41 Chloe MCINTOSH (CBR)
dnf 45 Minda MURRAY (RSH)
dnf 52 Ellen SKERRITT (QAS)
dnf 53 Abby SNEDDON (RXS)
dnf 56 Verita STEWART (SPW)
dnf 58 Margeaux THOMPSON
dnf 60 Emma VIOTTO (CBR)
dnf 66 Lucy BARKER
dnf 67 Carley MCKAY (MVC)
dnf 68 Emma ROBERTS (MBB)
dnf 101 Kristina CLONAN (QAS) W23
dnf 102 Charlotte CULVER (RSH) W23
dnf 103 Kirsty DEACON (PPK) W23
dnf 106 Kerry JONKER W23
dnf 107 Nicola MACDONALD (SNS) W23
dnf 110 Jessica PRATT W23
dnf 111 Ayla RUDGLEY (CBR) W23
dnf 113 Josie TALBOT W23
dns 8 Grace BROWN (HWC)
dns 23 Lisen HOCKINGS (HWC)
dns 27 Kate JENKIN
dns 42 Chloe MORAN (SAS)
dns 47 Holly RANSON (MBB)
dns 48 Natalie REDMOND
dns 50 Loren ROWNEY (ORS)
  • Race time: 2h57:50
  • Average speed of the winner: 34.4 km/h
  • Number of starters: 65
  • Riders abandoning the race: 27

Jayco Sprint Competition

Final Result

1. 54 Amanda SPRATT (ORS) 5 pt
2. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 4
3. 18 Shara GILLOW 3
4. 28 Lucy KENNEDY 3
5. 12 Jenelle CROOKS (ORS) 1
dnf 52 Ellen SKERRITT (QAS) 2

Intermediate Sprints

Lap 3 Sprint

1. 18 Shara GILLOW 3 pt
2. 52 Ellen SKERRITT (QAS) 2
3. 12 Jenelle CROOKS (ORS) 1

Lap 7 Sprint

1. 54 Amanda SPRATT (ORS) 3 pt
2. 28 Lucy KENNEDY 2
3. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 1

Lap 10 Sprint (Race Finish)

1. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 3 pt
2. 54 Amanda SPRATT (ORS) 2
3. 28 Lucy KENNEDY 1

Subaru Mountain Competition

Final Result

1. 18 Shara GILLOW 13 pt
2. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 11
3. 54 Amanda SPRATT (ORS) 9
4. 12 Jenelle CROOKS (ORS) 6
5. 28 Lucy KENNEDY 4
dnf 52 Ellen SKERRITT (QAS) 11

Hill Climbs

Lap 2 Climb

1. 52 Ellen SKERRITT (QAS) 3 pt
2. 12 Jenelle CROOKS (ORS) 2
3. 18 Shara GILLOW 1

Lap 3 Climb

1. 18 Shara GILLOW 3 pt
2. 52 Ellen SKERRITT (QAS) 2
3. 12 Jenelle CROOKS (ORS) 1

Lap 4 Climb

1. 18 Shara GILLOW 3 pt
2. 52 Ellen SKERRITT (QAS) 2
3. 12 Jenelle CROOKS (ORS) 1

Lap 5 Climb

1. 18 Shara GILLOW 3 pt
2. 52 Ellen SKERRITT (QAS) 2
3. 12 Jenelle CROOKS (ORS) 1

Lap 6 Climb

1. 18 Shara GILLOW 3 pt
2. 52 Ellen SKERRITT (QAS) 2
3. 12 Jenelle CROOKS (ORS) 1

Lap 7 Climb

1. 54 Amanda SPRATT (ORS) 3 pt
2. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 2
3. 28 Lucy KENNEDY 1

Lap 8 Climb

1. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 3 pt
2. 54 Amanda SPRATT (ORS) 2
3. 28 Lucy KENNEDY 1

Lap 9 Climb

1. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 3 pt
2. 54 Amanda SPRATT (ORS) 2
3. 28 Lucy KENNEDY 1

Lap 10 Climb

1. 17 Katrin GARFOOT (ORS) 3 pt
2. 54 Amanda SPRATT (ORS) 2
3. 28 Lucy KENNEDY 1