• Date: Sunday, January 8 2017
  • Buninyong, Victoria
  • Distance: 183.6 km
  • Chief Commissaire: Greg Griffiths
  • Organiser: GTR Events
  • Download as: [PDF] [Spreadsheet] [Blog Text] [JSON]

Result

1. 111 Miles SCOTSON (BMC) 4h37:55
2. 44 Simon GERRANS (ORS) +0
3. 49 Nathan HAAS (DDD) +0
4. 4 Cameron BAYLY (ISW) +0
5. 35 Nathan EARLE +0
6. 85 Travis MEYER +0
7. 14 Brendan CANTY (CDT) +0
8. 60 Robbie HUCKER (ISW) +0
9. 92 Lachlan NORRIS (UHC) +0
10. 93 Mark O'BRIEN +0
11. 83 Jay MCCARTHY (BOH) +0
12. 34 Ben DYBALL +0
13. 84 Cameron MEYER +4
14. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) +24
15. 76 Patrick LANE (ISW) +1:22
16. 98 Adam PHELAN +3:38
17. 22 Sam CROME (ISW) +3:44
18. 64 Cameron IVORY (GPM) +3:44
19. 50 Chris HAMILTON +3:44
20. 45 Anthony GIACOPPO (ISW) +3:44
21. 21 Jai CRAWFORD (KIN) +3:44
22. 89 Lachlan MORTON (DDD) +3:44
23. 51 Adam HANSEN (LTS) +3:57
24. 94 Ben O'CONNOR (DDD) +3:57
25. 128 Steele VON HOFF +3:57
26. 138 Cameron WURF (CDT) +3:57
27. 37 Nathan ELLIOTT (ISW) +3:57
28. 25 Zakkari DEMPSTER (ICA) +4:56
29. 132 Calvin WATSON +4:56
30. 16 Matthew CLARK +4:56
31. 72 Jesse KERRISON (ISW) +5:15
32. 23 Marcus CULEY +5:15
33. 12 Timothy CAMERON (STG) +5:15
34. 90 Conor MURTAGH +7:52
35. 88 Peter MILOSTIC +8:09
36. 63 Allan IACUONE +8:09
37. 122 Brodie TALBOT +9:16
38. 62 Zane HUNTER (ORF) +9:16
39. 102 Aden REYNOLDS (MBS) +9:16
40. 54 Troy HERFOSS +9:25
41. 91 Dylan NEWBERY +9:25
42. 59 Damien HOWSON (ORS) +9:25
43. 38 Caleb EWAN (ORS) +9:25
44. 11 Jeremy CAMERON (ISW) +9:25
dnf 1 Alex ABELL (NRT)
dnf 2 Paul ANDREWS
dnf 3 Pete ARNOTT
dnf 5 Dylan BENSON
dnf 6 Sascha BONDARENKO-EDWARDS (INF)
dnf 8 Nathan BOOTH (PNX)
dnf 9 Scott BRADBURN (MBS)
dnf 10 Samuel BURSTON (MBS)
dnf 13 Tim CANNY
dnf 15 Tristan CARDEW (MBS)
dnf 17 William CLARKE (CDT)
dnf 18 Brendan J COLE
dnf 19 Ben COOK
dnf 20 Jesse COYLE (MBS)
dnf 24 James CUMMINGS
dnf 27 Rowan DEVER (ORF)
dnf 28 Mitch DOCKER (ORS)
dnf 30 Rylan DOWDELL
dnf 36 Paul EBERLE
dnf 39 Jesse EWART (T7E)
dnf 40 Jesse FEATONBY (DPV)
dnf 41 Rylee FIELD (GPM)
dnf 43 Michael FREIBERG
dnf 46 Russell GILL
dnf 48 Timothy GUY (ATG)
dnf 52 Chris HARPER (ISW)
dnf 53 Michael HEPBURN (ORS)
dnf 55 Benjamin HILL
dnf 58 Matt HOWLETT (ORS)
dnf 65 Brendan JOHNSTON
dnf 66 Brenton JONES (JLT)
dnf 67 Nicholas KATSONIS (DPV)
dnf 68 Jacob KAUFFMANN (SNS)
dnf 69 Gene KEHOE (RCC)
dnf 70 Jordan KEIGHTLEY (GDT)
dnf 71 Oliver KENT-SPARK (DPV)
dnf 73 Ashleigh KEY (ANP)
dnf 75 Sean LAKE (ISW)
dnf 77 Scott LAW (CPC)
dnf 79 Adam LLOYD
dnf 81 Ben MARSHALL (ORF)
dnf 82 Leslie MASTERS
dnf 86 Karl MICHELIN-BEARD (ORF)
dnf 87 Christopher MILLER (NRT)
dnf 95 Callum O'SULLIVAN
dnf 97 Kieran PATON
dnf 100 Bradley PRIEST
dnf 105 Tom ROBINSON (SNS)
dnf 106 Timothy ROE (ISW)
dnf 107 Patrick SACCANI-WILLIAMS (GDT)
dnf 108 Paul SALISBURY
dnf 109 Allan SATCHELL
dnf 112 Patrick SHARPE
dnf 113 Stuart SHAW (SNS)
dnf 114 Alexander SMYTH
dnf 115 Samuel SPOKES
dnf 117 Lauchlan STEWART
dnf 118 Timothy STORER
dnf 120 Scott SUNDERLAND (ISW)
dnf 121 Jack SUTTON (ORF)
dnf 123 Joshua TAYLOR (SNS)
dnf 124 Justin TOMLINSON (NRT)
dnf 126 Neil VAN DER PLOEG (ISW)
dnf 127 Samuel VOLKERS
dnf 130 Joel WALSH (GPM)
dnf 131 Simon WARD (ANP)
dnf 133 Aaron WATTS
dnf 134 Liam WHITE (DPV)
dnf 135 Nathan WHITE
dnf 136 Alex WOHLER (SNS)
dnf 140 Shaun MCCARTHY
dnf 141 Ryan MILLER (OVR)
dnf 143 Cameron ROBERTS (GPM)
dnf 144 Emmanuel BLANCO
dnf 145 Jamie FOULKES
dns 7 Daniel BONELLO (STG)
dns 74 Matthias KIERNAN
dns 80 Angus MADDERN
dns 96 Freddy OVETT
dns 99 Robert POWER (ORS)
dns 101 Paul REDENBACH
dns 103 Matthew ROBERTSON
dns 119 Joel STRACHAN
  • Race time: 4h37:55
  • Average speed of the winner: 39.6 km/h
  • Number of starters: 119
  • Riders abandoning the race: 75

Decisions of the Commissaires Panel

  • Rider 140 Shaun MCCARTHY fined $50 for start without signature check (Annexure 9, item 1)

Jayco Sprint Competition

Final Result

1. 111 Miles SCOTSON (BMC) 5 pt
2. 83 Jay MCCARTHY (BOH) 3
3. 44 Simon GERRANS (ORS) 2
4. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 2
5. 49 Nathan HAAS (DDD) 1
6. 34 Ben DYBALL 1
7. 89 Lachlan MORTON (DDD) 1
dnf 28 Mitch DOCKER (ORS) 3

Intermediate Sprints

Lap 6 Sprint

1. 28 Mitch DOCKER (ORS) 3 pt
2. 111 Miles SCOTSON (BMC) 2
3. 89 Lachlan MORTON (DDD) 1

Lap 12 Sprint

1. 83 Jay MCCARTHY (BOH) 3 pt
2. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 2
3. 34 Ben DYBALL 1

Lap 18 Sprint (Race Finish)

1. 111 Miles SCOTSON (BMC) 3 pt
2. 44 Simon GERRANS (ORS) 2
3. 49 Nathan HAAS (DDD) 1

Subaru Mountain Competition

Final Result

1. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 20 pt
2. 76 Patrick LANE (ISW) 7
3. 83 Jay MCCARTHY (BOH) 6
4. 34 Ben DYBALL 4
5. 89 Lachlan MORTON (DDD) 4
6. 111 Miles SCOTSON (BMC) 3
7. 44 Simon GERRANS (ORS) 3
8. 14 Brendan CANTY (CDT) 3
9. 92 Lachlan NORRIS (UHC) 3
10. 84 Cameron MEYER 3
11. 72 Jesse KERRISON (ISW) 3
12. 38 Caleb EWAN (ORS) 3
13. 60 Robbie HUCKER (ISW) 3
14. 91 Dylan NEWBERY 2
15. 59 Damien HOWSON (ORS) 2
16. 35 Nathan EARLE 2
17. 45 Anthony GIACOPPO (ISW) 2
18. 51 Adam HANSEN (LTS) 1
19. 122 Brodie TALBOT 1
20. 102 Aden REYNOLDS (MBS) 1
dnf 126 Neil VAN DER PLOEG (ISW) 13
dnf 9 Scott BRADBURN (MBS) 6
dnf 75 Sean LAKE (ISW) 4
dnf 28 Mitch DOCKER (ORS) 2
dnf 39 Jesse EWART (T7E) 1

Hill Climbs

Lap 2 Climb

1. 72 Jesse KERRISON (ISW) 3 pt
2. 59 Damien HOWSON (ORS) 2
3. 39 Jesse EWART (T7E) 1

Lap 3 Climb

1. 9 Scott BRADBURN (MBS) 3 pt
2. 91 Dylan NEWBERY 2
3. 51 Adam HANSEN (LTS) 1

Lap 4 Climb

1. 9 Scott BRADBURN (MBS) 3 pt
2. 28 Mitch DOCKER (ORS) 2
3. 102 Aden REYNOLDS (MBS) 1

Lap 5 Climb

1. 92 Lachlan NORRIS (UHC) 3 pt
2. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 2
3. 45 Anthony GIACOPPO (ISW) 1

Lap 6 Climb

1. 111 Miles SCOTSON (BMC) 3 pt
2. 75 Sean LAKE (ISW) 2
3. 45 Anthony GIACOPPO (ISW) 1

Lap 7 Climb

1. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 3 pt
2. 75 Sean LAKE (ISW) 2
3. 122 Brodie TALBOT 1

Lap 8 Climb

1. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 3 pt
2. 89 Lachlan MORTON (DDD) 2
3. 76 Patrick LANE (ISW) 1

Lap 9 Climb

1. 83 Jay MCCARTHY (BOH) 3 pt
2. 60 Robbie HUCKER (ISW) 2
3. 126 Neil VAN DER PLOEG (ISW) 1

Lap 10 Climb

1. 126 Neil VAN DER PLOEG (ISW) 3 pt
2. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 2
3. 89 Lachlan MORTON (DDD) 1

Lap 11 Climb

1. 126 Neil VAN DER PLOEG (ISW) 3 pt
2. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 2
3. 83 Jay MCCARTHY (BOH) 1

Lap 12 Climb

1. 126 Neil VAN DER PLOEG (ISW) 3 pt
2. 76 Patrick LANE (ISW) 2
3. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 1

Lap 13 Climb

1. 126 Neil VAN DER PLOEG (ISW) 3 pt
2. 76 Patrick LANE (ISW) 2
3. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 1

Lap 14 Climb

1. 38 Caleb EWAN (ORS) 3 pt
2. 76 Patrick LANE (ISW) 2
3. 34 Ben DYBALL 1

Lap 15 Climb

1. 34 Ben DYBALL 3 pt
2. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 2
3. 60 Robbie HUCKER (ISW) 1

Lap 16 Climb

1. 84 Cameron MEYER 3 pt
2. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 2
3. 89 Lachlan MORTON (DDD) 1

Lap 17 Climb

1. 14 Brendan CANTY (CDT) 3 pt
2. 33 Luke DURBRIDGE (ORS) 2
3. 35 Nathan EARLE 1

Lap 18 Climb

1. 44 Simon GERRANS (ORS) 3 pt
2. 83 Jay MCCARTHY (BOH) 2
3. 35 Nathan EARLE 1